AKO UŠETRIŤ NA LIEKOCH

07.05.2014 20:43

Fytoterapia I. - definícia a história

ilustratívny obrázok

FYTOTERAPIA, ALEBO BYLINNÁ MEDICÍNA, JE NAJSTARŠIA A AJ DNES STÁLE NAJPOUŽÍVANEJŠIA FORMA LIEČBY NA CELOM SVETE. JE TO MEDICÍNA VYROBENÁ VÝSOSTNE Z RASTLÍN, KTORÁ SA POUŽÍVA VO VŠETKÝCH SPOLOČNOSTIACH A KULTÚRACH. DOSLOVA KAŽDÝ KMEŇ ČI NÁROD MÁ SVOJU ŠPECIFICKÚ BYLINNÚ LIEČBU.

Najznámejšie fytoterapeutické smery sú ajurvédska a čínska medicína. Aj Európa má dlhú a bohatú históriu používania rastlín. Všetky majú spoločné to, že využívajú liečivú silu bylín a odlišujú sa iba v používaní bylín, v spôsoboch prípravy a filozofii liečenia. Rôzne kultúry môžu používať tú istú rastlinu, ale s iným využitím jej častí: namiesto listu predpíšu koreň alebo namiesto tinktúry odporučia odvar.

HISTÓRIA

Vývoj rastlinnej medicíny je úzko spätý s vývojom klasickej medicíny, lebo v dávnych časoch aj študovaní lekári používali bylinky rovnako ako ľudoví liečitelia. V minulosti bol rozdiel medzi lekárom a liečiteľom iba v tom, že lekári študovali anatómiu tela. Inak obidvaja predpisovali bylinky. Lekár na základe symptómov, prípadne Hippokratových typov. Liečiteľ na základe pozorovaní vlastnosti danej bylinky.

Prvé zmienky o používaní rastlín ako liekov sú staré až 60 tisíc rokov. Čínska medicína sa traduje už od roku 3700 pred n.l. V starodávnom Egypte sa na papyrusoch spred 1500 rokov pred n.l. našli spisy asi o 700 rastlinách.

Gréci mali bez pochyby asi najväčší vplyv na vývoj medicíny a fytoterapie. Samotný Hippokrates používal a opísal asi 200 rastlín. Okrem toho presadzoval správnu stravu, čerstvý vzduch a pohyb na udržanie zdravie.

V 16-tom storočí sa začínajú objavovať prvé náznaky dnešnej “chemickej” medicíny. Vtedy sa Paracelsus snažil izolovať aktívne zložky rastlín miesto tradičného používania celej byliny.  

Vývoj medicíny pokračoval naďalej, a výrazne sa zrýchlil okolo roku 1920-1950. Vylepšené chirurgické zásahy, farmaceutické spoločnosti a ich masová produkcia antibiotík, ako aj nové a upravené vakcíny prehlbovali priepasť medzi klasickou a alternatívnou medicínou. Klasická medicína potrebovala čoraz viac dôkazov o účinnosti rastlín a začala dávať prednosť moderným chemickým liekom.

Alternatívna medicína sa naďalej opierala o skúsenosti predkov, zbierané niekoľko tisíc rokov. Napriek tomu všetkému aj v súčasnosti zohráva bylinná medicína dôležitú úlohu v oboch smeroch.

PILIERE FYTOTERAPIE

“Celok je viac než súhrn jeho častí”
Aristoteles

Súčasné princípy západnej bylinnej medicíny stoja na týchto pilieroch:
  • jednotlivca treba brať ako celok s jeho emocionálnou, psychologickou, spirituálnou a fyzickou stránkou
  • celkovým cieľom je posilnenie zdravia a predchádzanie chorobám
  • ak je potrebné, treba prípad konzultovať s inými odborníkmi a spolupracovať s nimi na náprave alebo urdžaní zdravia
  • samotný človek má byť aktívne zapojený pri liečení sa a navrátení zdravia.